WordPress Tema Seçimi – Tema Sadece Görsellik Değildir

WordPress Tema Seçimi

WordPress Tema Seçimi sitenizin geleceğini belirler. İyi bir tema şeçimi sadece görsel olarak güzellik katmaz aynı zamanda sitenizin arama motorlarındaki puanı içinde büyük önem taşır.

Evet, sitenizin yapısı, tasarlanış şekli arama motoru optimizasyonu için önemli rol oynar. Bu yazımda tema nasıl yüklenir  ve tema şeçimi nasıl yapılmalı konularını sizinle paylaşacağım.

Blogumuzu açtık, sıra geldi kurduğumuz wordpress blogunun temasını kurarak ön yüzünü, yani tasarımını oluşturmaya. Sizde daha öncede dediğim gibi wordpress’te herşey çok kolay. Word veya Excel kullanmaktan farkı yok.

Öncelikle Adım Adım Blog Açmak | Blog Nasıl Açılır başlıklı yazımdan geldiğinizi varsayarak anlatımıma başlıyorum.

WordPress Tema Nasıl Kurulur

Tema kurulumunu wordpress admin panelinize giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan admin menüsünden Görünüm >> Temalar sekmesine tıklayın.

Karşınıza çıkan ekranın üst kısmında Yeni Ekle butonuna basarak wordpress.org’un sunmuş olduğu ücretsiz temaları tek tıklamayla blogunuza kurabilirsiniz.


WordPress.org kullanıcılarına binlerce ücretsiz tema sunuyor. Bu ücretsiz temalardan hangisinin blogunuzda nasıl durduğunu Önizleme yapıp, detaylı inceleyerek görebilirsiniz. Kuracağınız temayı beğendikten sonra Kur butonuna basıp temanızı etkinleştirmeniz yeterli.

Önemli: Temanızı blogunuza kurmadan önce hemen alttaki tema seçimi – önerdiğim temalar kısmını mutlaka okuyun.

WordPress Ücretsiz VS Ücretli Tema

Ücretisiz Tema Seçimi

Öncelikle ücretsiz temaları incelediyseniz, birde ücretli olanları incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ben daha başlangıç seviyesindeyim, başıma masraf çıkartma diyorsanız inanın bana bu düşünceniz ileride pişman olmanıza sebep olacaktır.

Diyelim ki ücretsiz bir tema seçtiniz ve blogunuza kurdunuz ve içerik girmeye başladınız. Eğer siteniz zamanla hit almaya ve başarılı bir noktaya doğru ilerlerse, bu seferde şu tür düşünceler içerisine gireceksiniz;

“Acaba blogumda online satışada mı başlasam, yada blogumun üzerine – altında tasarım olarak bir şeyler mi eklesem, yada yan panele üye girişi – üye ol kutucuğu mu koysam yada yan panelde tasarım olarak yeni bir şeyler mi eklesem vs. diye giden, yüzlerce yeni düşünce…

Eğer gerçekten açtığınız bloga emek verecekseniz, iyi bir yerlere getirecekseniz, şu anda kendi sitem dahil bir çok ünlü ve başarıya ulaşmış wordpress blogu ücretli tema kullanıdığı gibi, sizinde kullanmanızı öneririm.

Başlangıçta ücretsiz bir tema kullanayım, eğer daha sonra blogum başarılı olursa temamı değiştiririm diye de düşünebilirsiniz fakat inanın bana bu hiçte sağlıklı bir düşünce olmayacaktır.

Çünkü başarılı olana kadar ki süreçte temanızda yüzlerce değişiklik yapacak, ve bir düzene oturtacaksınız.

Oturmuş bir düzeni yeni bir temaya taşımak inanın bana teknik açıdan başınızı oldukça ağrıtır ki ziaretçilerinizin alışkanlıklarından hiç bahsetmiyorum bile.

Eğer ücretsiz bir tema kullanacaksanız da ücretsiz wordpress’in resmi sitesi dışında hiç bir ücretsiz temayı kullanmanızı tavsiye etmem. Buyrun bakın Worpress.org Ücretsiz Temalar.

Ücretli Tema Seçimi

Peki ücretli temaları bu kadar övdün, ücretli temalarda ne var ki bu kadar fark yaratan ? Diye sorular oluştuysa kafanızda hemen yanıtlıyorum;

Öncelikle Themeforest.net adresine giriş yapın ve Themeforest >> WordPress >> Blog Magazine sekmesine tıklayın. (Alttaki resimde gördüğünüz gibi.)


Ve Sort by seçeneğinden best sellers seçeneğini seçip aratın. (Alttaki resimde olduğu gibi.)


İlk çıkan temalara, örneğin Sahifa, SimpleMag gibi tıklayın ve açılan tema sayfalarından Live Preview butonuna tıklayarak demolarını inceleyin.


Aradaki fark inanılmaz değil mi ? Şimdi Ücretsiz tema ve Ücretli tema arasındaki farkı daha iyi anlaşımsınızdır diye düşünüyorum. Tasarımı, işlevselliği, görselliği, kodlanması, SEO uyumlu olması gibi yüzlerce özellikte ücretsiz temalardan kat kat daha iyiler.

Not: Bu arada benim sitemde mi tam olarak bu demolar gibi olacak ? Sorusunun cevabı; Evet, 100% aynısı olacaktır.

Sadece kullanmasını öğrenmeniz gerekmektedir ki satılan her temanın nasıl kullanıldığını (ayarlarının nasıl yapıldığını) tema yazarı adım adım anlatır. Biraz ingilizcenizin olması yeterli.

Ücretli temalar için Themeforest.net biçilmiş kaftan ve bu işte çeşit açısından sektörün en öncü market alanı.

Themeforest‘da 5000’in üzerinde satılık wordpress temasına ulaşabilir, temaların demolarını inceleyebilir, tema hakkında yapılan yorumlara bakabilir, temalara verilen puanları gerçekten ihtiyacınız olan temayı seçebilirsiniz.

Aşağıda tema seçimi sırasında dikkat etmeniz gereken maddeleri sıraladım. Bu maddeleri incelediğinizde ilk sırada tema hızının geldiğini göreceksiniz.

#Her ne kadar Themeforest tema açısında çeşitlilik sağlasa da, sektörün en hızlı temalarını kodlayan şirket ise MyThemeshop

#Bunca yıllık tecrübemle tema seçiminde benim fikrimi sorarsanız, size vereceğim cevap kesinlikle hızlı bir wordpress teması kullanmanız yönünde olacaktır ki oda dediğim gibi sektörün en hızlı temalarının yer aldığı MyThemeshop ürünlerinden bir tanesi olmalı.

Biliyorum karşınızda bir anda binlerce seçenek oluştu. Peki hangisi blogum için en iyisi olacak ? diye bir an karamsarlığa bile düşmüş olabilirsiniz fakat, endişelenmeyin. Size rehberlik edebilecek yazılarım mevcut;

Bir çok kritere dikkate alarak seçtiğim En iyi wordpress temaları, ya da En Hızlı WordPress Temaları ya da En İyi Blog Temaları başlıklı yazılarımdan faydalanabilirsiniz.

Tema Seçerken Nelere Dikkat Etmeli ?

1- Temanın Hızlı Olduğundan Emin Olun

Bu işin daha başındayken hızlı bir wordpress teması satın almanızı öneririm. İnanın bana başta hızlı bir tema almazsanız sonradan site hızınızı arttırmak için başınız oldukça ağrır.

Blogunuzun hızlı yüklenmesi sadece kullanıcılarınız ziyaret keyfini arttırmaz, aynı zamanda google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanın ana kriterlerinden bir tanesidir.

Peki bir temayı hızlı yapan nedir ? 1- İyi kodlanmış olması 2- Http request sayısının ideal seviyede olması.

1-İyi Kodlanmış Olması: Teknik detaylara girmeyeceğim fakat, bir temanın iyi kodlanıp kodlanmadığını, alıcağınız temanın herhangi bir sayfasını Gtmetrix üzerinde teste tabii tutmanız yeterlidir.

Eğer 80 ve üzeri puan alırsa bu aynı zamanda da temanın iyi kodlandığın bir göstergesi olarak algılanabilinir.

2-Http Request Sayısının Ideal Olması: öncelikle Http request sayısının ne anlama geldiğini açıklayayım;

Bir ziyaretçi sitenizin her hangi bir sayfasını ziyaret ettiğinde, karşına açılan sayfada bulunan her bir css, js, html dosyası her bir resim 1 http request’tir.

Yani dolan sayfanızda toplamda 20 resim 10 css 5 js kodu 2 html kodu varsa, sayfanızın toplam request (çağrı) sayısı 37’dir.

Çağrı sayısı ne kadar fazla olursa, sitenin dolum hızı o kadar gecikir. Bu yüzden http request sayısı hayati önem taşır.

Peki alıcağım temanın her hangi bir sayfasında ortamala kaç çağrı sayısı var nasıl ölçeceğim ? Hemen onuda açıklayayım; Pingdom aracını kullanarak bu ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

Diyelim ki ben SimpleMag temasını satın almaya karar verdim ve aradığım teknik kiriterlere sahip olup olmadığını ölçmek istiyorum.

Öncelikle SimpleMag temasının demo verisyonunu açıyor ve herhangi bir sayfasına tıklıyorum. Açılan sayfanın linkini kopyalayıp Pingdom‘a yapıştırıp teste tabi tutuyorum.


İşin aslı, test sonuçları hiçte iç açıcı değil. Toplamda 1.7 mb boyutundaki 103 request (çağrı) 6.28 saniyede açıldı.

Bu tam olarak temanın test ettiğim sayfada toplamda 23 resim bulunuyor. Resim sayısı düşürülebilir fakat geri kalan 83 çağrı tamamen temanın işlevsel fonksiyon çağrıları.

Nedir bu işlevsel foksiyonlar ? Temanın içerisine kod olarak gömülmüş sosyal medya paylaş butonlarının, facebook twitter vs her birisi 1’er çağrı.

Sayfada bulunan oylama fonsiyonu, galeri fonksiyonu vs. yani temanın kendi içerisinde bulundurduğu tüm özellikler toplamda 83 request (çağrı).

Size tavsiyem ise, request sayısı kesinlikle 50 ila 70 arasında olan bir tema satın almanız.

2- SEO Uyumlu Tema Olduğuna Emin Olun

WordPress şu ana kadar oluşturulmuş SEO için en iyi CMS altyapısıdır. Birde wordpress’i iyi bir SEO eklentisiyle kullandığınızda SEO’da daha başta bir sıfır öndesiniz demektir.

Fakat bir temanın kötü kodlanması, wordpress altayapınızı tamamıyla SEO dostu olmaktan uzak kılabilir.

Tema satın alırken, Themeforest‘taki bir çok tema yazarı, sattıkların temanın açıklamasında “SEO Optimezed” yada “SEO ready” gibi açıklamalar yazar. Bu açıklamalar temanın SEO uyumlu olduğunu gösterir.

Eğer siz kendiniz test ederek emin olmak isterseniz, bu test için chrome’un sunduğu iki eklenti mevcut. MozBar ve SEO Site Tools chrome eklentilerini tarayıcınıza yükledikten sonra, satın alacağınız temanın demosunu bu eklentilerle test edip, SEO uyumlu olup olmadıklarını test edebilirsiniz.

3- Tarayıcı Uyumluluğunu Kontrol Edin

Tema seçimi yaparken seçtiğiniz temanın tüm tarayıcılarla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Kimseyi arkada bırakmak istemezsiniz.

Eğer temanız Internet Explorer tarayıcısı ile uyumlu değilse, tarayıcı olarak Internet explorer kullanan ziyaretçileri bir düşünün. Daha blogunuz hit almadan  potansiyel trafiğinizi kaybetmiş olursunuz.

Internet Explorer kullanan kaç kişi kaldıki diye hiç düşünmeyin. Hala tarayıcı olarak Internet Explorer kullanan binlerce insan var.

4- Sektörünüzle İlgili Bir Tema Seçin

Eğer wordpress blogunuz yemek tarifleri üzerine ise, tema ararken buna uygun temalar aramanızı öneririm çünkü tema fonksiyonları aşağı yukarı sizin aradığınız fonksiyonlara uygun olacaktır. Gidipte sırf görselliği güzel diye community (topluluk) temaları seçmeyin derim.

Neden derseniz, temanızda bir çok işlev dışı fonksiyon olacaktır ki kullanmadığınız her fonksiyon blogunuza yük demektir.

5- Kullanımı Kolay ve Güvenli Bir Tema Seçin

Tamam Themeforest ya da MyThemeshop üzerinden bir tema beğendik ve satıl almaa karar verdik. Satın almadan önce eğer temanın admin paneli demosuda mevcutsa, mutlaka bir göz atın derim.

Çünkü bazılarının kullanımı ve ayarlarının yapılması o kadar karmaşık ki, sadece temayı kullanmayı ve ayarlarını nasıl yapıcağını öğremek 2 gün alabiliyor…

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise, temanın güvenli olması. WordPress temalarının satıldığı yüzlerce platform var fakat hiç birindeki satış oranı Themeforest‘da olduğu kadar yüksek değil.

Satış oranın yüksek olması haliyle güvenilir sağlıyor. Binlerce wordpress kullanıcısnın satın aldığı bir temada bir güvenlik açığı yada gizli linkleme varsa, kullanıcının fazla olması, yapılan yorumlar ve geri bildirimlerin fazla olması, temanın güvenilirliğini kanıtlar nitelike oluyor.

Umarım WordPress Tema Seçimi – SEO Dostu Olmasına Dikkat Başlıklı yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

0 次瀏覽0 則留言

相關文章

查看全部

©2021, WebMaster