BackWPup Eklentisi ile Tüm Site Backup Nasıl Oluşturulur

Backup, güvenlik tehditlerine karşı alınabilecek en güzel önlemlerin başında gelir. Düzenli backup alımını her wordpress kullanıcısı bana göre yapmalı. Backup yapan ücretli eklentiler olsa da, backup için belirli bir seviyeye kadar ücret ödemeye gerek yok. BackWpup eklentisi bizim işimizi rahatlıkla görecektir. Peki backWpup eklentisi nasıl kullanılır?

İlk yapmanız gereken iş, BackWPup  eklentisini yüklemeniz. Yükledikten sonra eklentiyi aktif hale getirin. Eklenti aktif hale geldikten sonra size bir karşılama sayfası açacaktır. (Aşşagıdaki resimde olduğu gibi)


Ayrıca başlangıç panelinizin yan tarafında BackWPup diye bir sekme de açacaktır ki zaten biz de tüm ayarlarımızı bu sekmenin altından yapacağız.

BackWpup’ta Back Up Job Yaratmak – (Yani BackWPup eklentisine yapması için bir görev veriyoruz.)

Öncelikle otomatik backup yaratmak için BackWPup Sekmesinin altından Add New Job butonuna tıklayın, karşınıza gelen sayfada General sekmesi altında  please name this job kısmına, eklentiye vereceğiniz görevin ismini koyun (örn: fullbackup). Job Task kısmında ise site görev türünü belirleyin.

Database backup wordpress sitenizin mysq veritabanını kopyalar. File backup ise hostunuzda yüklü olan sitenizin tüm dosyalarını kopyalar. WordPress XML dosyalarınızı kopyalar, Installed plugins list ise sitenizde yüklü olan eklentilerin isimlerinin bir kopyasını oluşturur. Chech database tables seçeneğini boş bırakın.Bunu başka bir eklenti ile yapmak daha doğru olacaktır. Onu başka bir yazımda detaylı bir şekilde anlatacağım. 

Geçelim archive format’a. Bir archive format tipi seçin. BackWPup eklentisinin varsayılan olarak atadığı tar.gz formatıdır fakat .zip formatını da seçebilirsiniz. (önerim varsayılan format) 

Archive formatımızı seçtikten sonra Job Destination kısmına geçiyoruz. Bu kısımda eklentinin backup yaptığı dosyaları nerede depolayacağını seçiyoruz. BackWPup eklentisi, kullanıcıları için bir çok seçenek sunuyor. Kendi serverınız üzerinde bile depolama seçeneği var ki bence bu seçeneği kaldırmalılar. Çünkü kendi serverınız üzerinde backup’ınızı tutmak büyük bir hatadır. Siz de mutlaka Backup to Folder seçeneğinden uzak durun, çünkü sitenize yapılabilecek bir saldırıda backup dosyalarınıza ulaşabilirler bu da en son isteyeceğimiz şey olsa gerek. Onun yerine dosyalarınızı her şeyden uzak ve bağımsız bir yerde depolayın yani Dropbox‘ta (Dropbox’ta ücretsizdir)


BackWPup WordPress Zamanlaması Kullanarak Otomatik Yedekleme

General ayarlarla işimiz bitti şimdi yukarıdaki sekmelerden Schedule sekmesine gidiyoruz.  Bu sekmede eklentinin backupları yapıcağı zamanı programlıyoruz. Ayda bir, haftada bir, günde bir gibi seçenekler bulunuyor. Alternatif olarak manuel yani istediğiniz zaman kendiniz eklenti üzerinden depolama yapıyorsunuz. Önerim haftada bir backup yapmanız. Tamam ama bunu nasıl yapacağız?


Öncelikle Start job başlığı altından with WordPress cron’u seçiyoruz. Bu seçimi yaptıktan sonra Schedule execution time sekmesi otomatik açılıcaktır. Basic bizim için yeterli olucaktır. Basic seçeneğini seçtikten sonra Scheduler kısmından weekly’i seçiyoruz, ardından haftanın hangi gününde saat kaçta backup yapması gerektiğini siz kendinize göre seçersiniz. Önerim sabahın erken saatleri 4,5 gibi. Bununla da işimiz bitti artık. Haftanın her pazar günü saat 3’de backWPup eklentisi bizim için otomatik backup yapacak.

Hangi Dosyaları Backup Etsin?

Yukarıdan DB Backup Sekmesine tıklayın. Bu sekmede sitenizin mysql veritabanında hangi table’ları depolayacağınızı seçiyorsunuz. Tabii ki var olan tüm table’ları depolayın ( Sildiğiniz eklentilerin table’larının mysql veritabanınızda var olmadığını varsayıyorum.)


Table’larımızı da seçtikten sonra Files sekmesine geçiyoruz. Bu sekmede ise serverlarımızda yüklü olan dosyalarımızdan hangilerinin depolanması gerektiğini seçiyoruz. Bu kısım önemli


Dosyalarınızı Dropbox’a Backup Yapma / Depolama

Hatırlarsanız General sekmesi altından Dropbox sekmesi seçmiştik. Dropbox seçtiğimiz için karşımıza TO:DropBox sekmesi çıktı, eğer başka bir yere depolamayı seçseydik yukarıdaki To: Drop Box sekmesi seçtiğimiz depolama merkezi olarak değişecekti.

To: Dropbox sekmesine tıkladıktan sonra Login bölümünün altındaki Authenticate bölümünden Reauthenticate (full Dropbox) butonuna tıklıyoruz,


Bu tıklama işlemi sizi direk Dropbox’ın resmi sitesine yönlendirecektir.  Eğer Dropbox’a üyeliğiniz varsa ve oturumunuz açıksa karşınıza aşağıdaki resim gibi bir sayfa çıkacaktır. Eğer üyeliğiniz yoksa üye olun. Üyelik zaten belirli bir kotaya kadar ( ki o belirli bir kota yeterli bir kotadır.) ücretsizdir. Üye olduktan sonra allow butonuna basın ve işlem tamam. Artık BackWPup eklentisini dropbox ile bağladık.


BackWPup Eklentisinde Birden Fazla Sayıda Backup Yaratmak

Yukarıda backWPup eklentisi için yeni bir job yarattık ve Job Schedule sekmesi altından with wordpress seçeneğini seçtik. Add new job deyip farklı bir isimde bu sefer manuel olarak bir job yaratabiliriz. Manuel (yani biz istediğimiz zaman backup işlemini kendimiz yapalım) job işlemini yarattık. BacnWPup >> Jobs sekmesine gelirseniz, yarattığınız tüm job’ları görebilirsiniz. Yarattığınız x Job isminin altından Run Now seçeneğine tıklayarak o anda backup işlemini başlatabilirsiniz.


Manuel Olarak Job Başlatma

Run Now linkine tıkladıktan sonra backup işlemini başlatmış olursunuz. İşlem başladıktan sonra önünüze şöyle bir ekran gelir:

Display working log butonuna bastığınızda arka planda nelerin işlediğini görebilirsiniz. Eğer backup işlemi hata verirse bu ekranda nerede hata verdiğini de gösterir. Abort butonu ise işlemi durdurur.

BackWPup Hata Verdi Nasıl Düzelteceğim?

Backup işlemi serverınıza o anlık ekstra yük binmesine sebep olur. Bu yüzden bazen hata verebilir. Hata vermesi demek işlemin yarım kalması demek. Paylaşımlı hosting paketlerinde bir script’in ne kadar zaman veya ne kadar memory tüketmesinin bir limiti vardır. Bu limit aşıldığında serverınız otomatik bu işlemi yarıda keser, 5 dakika bekler ve bu işleme tekrar devam eder, Böyle olduğu için backup işlemi zaman alabilir.

Yapmanız gereken ilk iş Php memory limitinizi arttırmanız. BackWPup >> Settings sekmesine gidin, Jobs sekmesine tıklayın ve Increase Maximum Number of Retries for job steps seçeneğine gelin ve bu seçeneği arttırın. Varsayılan olarak atanan limit 3 bunu 5’e yükseltebilirsiniz. 5’e yükselttikten sonra tekrar deneyin ve çalışıp çalışmadığına tekrar bakın. Yeterli değilse biraz daha yükseltin. Daha sonra aşağıya inin, Reduce Servis Load seçeneğine gelin ve medium veya minimum server load seçeneğini seçin.

Site yedeği alma işlemini eklenti kullanmadan da yapabilirsiniz. Bunu WordPress Site Yedeği Alma – Site Yedekleme başlıklı yazımda detaylı anlattım ki bu işlemi eklentisiz yapmanızı öneririm, çünkü bu işlem için eklenti kullanmanız sitenize yük bindirecektir (özellikle CPU kullanımı açısından)

Umarım yazımı yararlı bulmuşsunuzdur.Teşekkürlerinizi, yazımı sosyal mecralarda paylaşarak gösterebilirsiniz. Bu benim için fazlasıyla yeterli olacaktır.

#WordpressBackup #WordpressGüvenlik

0 次瀏覽0 則留言

相關文章

查看全部

©2021, WebMaster